ProfiDog
Jiří Čejka: Mistr CMC klubu 2016
—————————————————————————————————————–
ProfiDog
Šárka Bendová: Vítězka CACIT Dobříš 2016
—————————————————————————————————————–
ProfiDog
Rozhovor s předsedou CMC klubu Jaroslavem Kratochvílem a jeho ženou Simovou Kratochvílovou
—————————————————————————————————————–
ProfiDog
Vladislav Glogar: Mistr republiky IPO 2016
—————————————————————————————————————–
ProfiDog
Lucie Kaločová, chovatelská stanice Ostraryka
—————————————————————————————————————–
Velká pocta pro české kynology
Naše úspěšné reprezentanty Martina Plecháčka a Petra Foltyna si našel jeden z nejkvalitnějších časopisů věnujících se sportovní kynologii, Der Gebrauchshund a přinesl s nimi obsáhlé rozhovory.
Velká pocta pro české kynology
Překlad rozhovorů: Jana Langhof
Překlad rozhovorů: Jana Langhof
Překlad rozhovorů: Jana Langhof
Martin Plecháček
30 let věrný prvnímu cvičáku
Gebrauchshund navštívil Martina Plecháčka, který se s Antraxem Ostraryka umístil třetí na FCI-MS 2015
Martin Plecháček vyrostl se psy a nemůže si vzpomenout na určitý podnět, který v něm vzbudil zájem o psy. Ve 13 letech měl psa, kterého již doma trochu cvičil a s ním se začal ohlížet po další možné činnosti. Ca. před 30ti lety přišel do ZKO Sezemice a začal tam trénovat se svým psem, kde zůstal do dnes.
Během základní vojenské služby pracoval taktéž se psy. U psovodů měl na starosti výkup psů a figurování. Tímto přišel do kontaktu s IPO sportem, který se mu zalíbil. Líbí se mu souhra drivu, korektnosti a výzvy v těchto třech disciplínách. Martin je v IPU jiz 30 let aktivní, ale podivuhodně sám cvičil pouze málo psů. Především cvičil a trénoval jiné psovody ve sportovní kynologii. Jeho vlastní psi byli Němečtí ovčáci, dobrmani a ted Malinois. Právě tato poslední rasa je jeho „srdeční záležitost“, jak on říká. Drive a přirozenou opravdovost, kterou člověk najde pouze u málo psů, mu vyhovuje. Proto hledá cíleně psy-jak on říká- na hraně ovladatelnosti a spolupráce.
O rozdílech mezi rasami nerad tento čech hovoří, vidí ale vývoj německého ovčáka jít spíš k rodinnému psu, zatímco malinois díky zdraví a vztahu k psovodovi je ve vývoji daleko vepředu „když přijdeš domů, chce být Malinois s tebou a mazlit se. Německý ovčák chce míček, s kterým pak hned odejde“ vysvětluje Martin přehnaně rozdíl. Hned ale varuje: problém malináků je, že již v brzkém věku vypadají dospěle, ale mentálně dospělí ještě nejsou. Hodně psovodů pak špatně odhadnou svého psa a udělají chybu, kterou jim Malinois neodpustí.
Proto Martin pracuje se štěnětem systematicky bez tlaku a dbá na to aby pes pracoval rád. Když je pes dobře připraven, vrátí Vám tu Vaši velkou píli v dospělosti výraznou a vytrvalou prací zpět.
Často psovodi diskutují, jestli se má výcvik „pojistit“. Martin trénuje převážně pozitivně a bez tlaku, ale myslí si, že jsou korekce občas potřebné. Předpoklad proto ale je, že pes přesně ví co má dělat. V žádném případě by psovod vůbec neměl zkoušet psa něco učit pod tlakem. Martin se proto snaží v počátečním výcviku chyby a konflikty vynechat. Vynechat korekci u některých psů je možný podle něj pouze u psů, kteří nejsou tak dominantní.
Za příčiny chyb, které pes během zkoušky dělá, může podle zkušeností Martina většinou psovod. Už malé změny těla psovoda, nebo průběhu cviků, zmátnou psa a přivolávají chyby. Profesionální psovodi chodí na závodech jako na tréninku.
Proto používá v tréninku stereotypní opakování cviků, tak aby pes věděl který cvik bude následovat. Martin si myslí, že časté chválení pouze vyvádí psa z koncentrace. Proto chválí emocionálně, popřípadě úsměvem a má následující cvik jako dostačující odměnu.
Na závody se Martin pokouší sebe a psa připravit na různé situace, které by mohli nastat. Jinak se snaží vyhnout stálým opakováním IPO-cviků v té řadě jak jsou na zkoušce a mění u již vycvičeného psa výcvik na tréninky hry, cviků a koncentrace. Na zkoušky a její tři oddělní připravuje svého psa tento čech rozdílně. „Před poslušností dá psa do koncentrace díky speciální přípravě a před obranou je důležitá absolutní kontrola. “
Přes rozdílné vodítka v tréninku signalizuje Martin svým psům jaká disciplína přijde na řadu.
Martinův pes Antrax Ostraryka pochází z Čech od chovatelky Lucie Kaločové. Matka je Dagger de alphaville Bohemia, fena, kterou Martin v tréninku mnohokrát viděl a po které chtěl štěně. Lucie se moc v Malinoisích nevyznala a tak Martin prakticky zorganizoval celý vrh. Pro tuto lehce hyperaktivní fenu vybral za krycího psa DaEdera von der Brunnenstadt- také proto, že jeho otec byl Klemm vom Roten Falken.
Antrax pocházel z 9ti štěnat, a Martin si musel vybrat. Antrax ho přesvědčil kvůli jeho výdrži, kontaktností a drivem a samozřejmě také kvůli držení ocasu. Pro Martina to bylo a je znamení dominance. Tak se stali ti dva týmem a Antrax se přestěhoval k Martinovi do bytu.
Na otázku jestli Antraxův výcvik probíhal podle plánu odpovídá Martin s úsměvem: „mnoho výcvikových metod, které jsme úspěšně na cvičáku používali, na Antraxe nefungovali. Několikrát jsme dokonce museli dělat přesný opak.“ Jako příklad uvádí aportování,na kterém se naučil, že na Antraxe žádny tlak neplatí, protože ho nechce mít jako protivníka.
Ti dva měli vesměs i vážnou výměnu názorů.
Na kondiční přípravu svého psa Antraxe na závodní sezónu Martin nepoužívá nějaké nové věci. Tak jako hodně jiných psovodů nechává svého psa plavat a běhat u kola, kde ale nechává psa sprintovat, což mu přijde efektivnější než dlouhé trasy.
Právě na obranu by měl mít jeho pes odpovídající osvalení, které zamezuje zranění. Další fyzioterapeutické ošetření nepoužívá.
Od roku 2014 vodí svého psa internacionálně. Hlavně v roce 2015 měl šanci na titul mistra světa. Při FMBB-MS si zajistil při World Cupu s 96/94/97 body třetí místo a mohl se i přes jednu chybičku při vysílačce ve finále umístit na druhém místě.
FCI-MS ve Švýcarsku ukončili ti dva na třetím místě. S 99 body na stopě a 98 body na obraně ukázali sezační výkon. Malé chybičky a neklid psa přinesli na poslušnosti 91 bodů.
Samozřejmě má tento čech přání jako jiní psovodi a to vyhrát MS, ale on má svůj bodový systém. Ze zásady si přeje na každém MS dostat se mezi prvních 20, umístění pod prvních 10 je samozřejmě výborné. Důležité je pro něj aby se hodnotilo fair.
Z nového systému FMBB –MS Martin zezačátku nebyl nadšený, ale ted už ho to přesvědčilo. Nejdříve si myslel, že budou psi ve finále dělat hodně chyb, ale za poslední léta bylo vidět, že dobří psi pracují stabilně. „Je to perfektní systém“ to je jeho analýza.
A myslí si, že psi, kterým byla slíbena odměna, nepracují a nevypadají u toho tak dobře, tak jako psi kteří pracují pro psovoda.
Samozřejmě je zajímavé jaké nápady a myšlenky má tento zkušený psovod ke zkušebnímu řádu. V první řadě si Martin přeje do budoucnosti odstranění pevné 1m-překážky. Nebezpečí úrazu je zde opravdu velké. Zrovna v dnešní době kdy se nemůžete na psa ani zle podívat, je mu nejasné proč se používá tato překážka (dřevo). Martin byl zařazen do organizace FMBB-MS 2015 v Písku a urugoval aby byla použita přenosná překážka (plachta). Byli ale upomínky, že to podle IPO není přípustné.
Variabilitu u následování cviků při odkladačkách přijde Martinovi zajímavá, dodává, ale že by museli psovodi jejich výcvik přehodnotit.
Jemu osobně je důležité aby ve smyslu fair play, byli již časně před velkýmy mistrovstvími zveřejněny, figuranti kteří budou nasazeni, tak aby se psovodi mohli na jejich styl připravit. Ale také při posuzování by rád viděl zlepšení-např. přesný popis cviků a jejich provedení ve zkušebním řádu.
Petr Foltýn
S hovawartem IPO3 a s Malinoisem vítěz World-cupu
Gebrauchshund navštívil Petra Foltýna, vítěze FMBB-World-cup 2015 s Auzzy Ostraryka
Gebrauchshund navštívil Petra Foltýna, vítěze FMBB-World-cup 2015 s Auzzy Ostraryka
Od roku 1989 chovají manželé Foltýnovi Hovawarty. Se psem Attis z Valdeckého Lesa, který si před 9ti lety pořídili chtěl Petr dělat sport a tak přišel na cvičák, kde v tu dobu byli již dva čeští mistři. Složil zkoušku IPO3 a FH, přičemž ale rychle zjistil, že s ním nemůže závodit na velkých závodech.
Dozvěděl se, že Lucie Kaločová plánuje vrh Malinoisů, a zarezervoval si jednoho psa-Auzzy Ostraryka. Dnes je u Foltýnů správné rozdělění práce, s Malinoisem se jede na závody zatímco hovawart hlídá dům a je obstaráván sousedy.
Zajímavé je pro Petra na IPO sportu výcvik. Fascinuje ho, zformovat psa podle jeho představ a docílit při výcviku preciznost při vysokém drivu. Přestup z Hovawarta na Malinoise nedělal Petrovi žádný problém: „U mého hovawarta Attise jsem musel mít hodně trpělivosti a Auzzy se učil hodně rychle. Něco jsem mu dvakrát ukázal a hned to uměl.“
U obou se ale musel vyhnout chybám při výcviku, protože Hovawarti a Malinoisové jsou citliví.
Petr se označil jako klidný člověk a myslí si, že tento klid mu pomohl při výcviku obou, v temperamentu rozdílných, psů.
Hovawarta vycvičil na cvičáku pozitivním posilováním, jako psovod malinoise se chtěl něco přiučit a navštívil semináře s Bartem Bellonem a Peterem Scherkem. Samozřejmě že měl tu možnost hodně věcí odkoukat od svých kolegů na cvičáku Lucie Kaločové a Zbyška Goreckého.
Petr říká s úsměvem: „Když dovedete hovawarta k IPO3, tak s Malinoisem to jde až k MS úplně samo“.
Stopy začal tento čech klassicky přes pachové čtverce. Dnes jsou modernější metody, tvrdí a dodává, že to přece jenom stálo trochu snahy Auzziho naučit klidnému a koncentrovanému stopování. Několikrát musel Petr změnit trénink.
Výchova a trénink poslušnosti je společný proces. Proto začal Petr již se štěnětem pracovat podle svých nápadů a rad ze cvičáku.
V obranách věří svému figurantovi Zbyšku Goreckému, který jeho psa obrany naučil a do dnes ho figuruje. Před výměnou zubů dělali s Auzzym dráždění na vyšším podkladu aby jeho seběvědomí zvedli a po výměně zubů pak začali s normálním výcvikem obran. Hadr a pešek po prvním kousání zamítli, Auzzy ukázal, že má kvalitní základ a začali brzy kousat na rukáv pro mladé psy.
Na otázku, jestli měl nějaký problem během výcviku, odpovídá Petr s úsměvem, že se při semináři zeptal Petera Scherka co musí udělat, že Auzzy se rychleji k němu vrací s aportem než pro něj běží . Peter se pouze smál, a říkal, že má být za to přeci rád.
Příčina jeho “problému“ byla, že si vždy hrál se dvěma míčky a Auzzy sice ten hozený míček honil, ale nezapomněl, že má psovod ještě jeden v ruce.
Petr si užívá závodění na velkých mistrovstvích. Je to pro něj odměna za jeho ohromné nasazení, které dnes každý úspěšný psovod musí podat.
S mladým psem Petr cvičil dvakrát denně-většinou stopu a poslušnost, s dospělým psem cvičí tak jedno oddělení denně. Trénink obran je třikrát v týdnu. Cílený kondiční trénink začal Petr dělat ve dvou letech psa.
Tak obrovské tréninkové vytížení Petrovi umožnuje jeho práce, ve které končí ve 14 hodin a take jeho vlastní cvičák hned u domu. Takže nejlepší podmínky!
Velký cíl tohoto sympatického čecha bylo FMBB-MS 2015 ve vlastní zemi. Dobrá umístění v roce 2014 3. místo na World cupu a 2. místo při MS zajistili, že 2015 se od něj hodně očekáválo a jeho napětí stoupalo. World cup Petr s Auzzym vyhráli. Výborný výsledek, kterého si Petr moc neužil, protože myslel hned na finále.
Oslava se tedy nekonala. Společně s Martinem Plecháčkem ještě ve 20 hodin trénovali. „To co jsem měl trénovat jsem netrénoval“ vzpomíná si Petr s úsměvem.
S odstupem času se tomu může smát, že mu Auzzy udělal čáru přes rozpočet (mistr světa), když při aportování dvakrát dokousl aport a tím tyto cviky sklouzly do „uspokojivé“. K naštvání je na tom to, že mu toto již pes naznačil při World cupu, ale Petr si toho bohužel nevšiml, protože na svého psa při převzetí aportu neviděl. Na video z World cupu se mohl až po několika týdnech podívat. Příčina byla samozřejmě v chybějící odměně, v těchto dvou závodech, kterou Auzzy samozřejmě ve finále vyžadoval.
Se smíchem si Petr vzpomíná, jak tenkrát 2 a pul měsíce Auzzy na zahradě našel velkou činku a chodil s ní po zahradě ikdyž nemohl ani zvednout hlavu jak byl těžký. Petr: „Pro něj je činka všechno. Moje pokusy mu zpříjemnit míčky natolik aby se mu jako odměna líbily víc, nebyly úspěšné.“
Samozřejmě, že byl psovod po finále zklamaný, ale pomyslit na to, nejít na obrany nepřicházelo v úvahu, vždyt měli ti dva rok předtím s 99ti body nejlepsší výkon v oddělení C. Otázka jestli pro něj Titul vítěz World cup něco znamená, tak určitě. Je to vítěz všech třech disciplín a finale je pouze přídavek od FMBB. A k tomu mu toto vítězství zajistilo další start na FMBB-MS 2016, protože podle pravidel vítěz může automaticky v dalším roce startovat.
Nový režim FMBB se Petrovi líbí. Je přesvědčen, že Malinoisové mají potenciál, dvakrát po sobě ukázat výkon na vysoké úrovni.
Mimo kondičních příprav, svého psa tento čech nijak zvlášt nepřipravuje, přesto mu přijde těžké takového temperamentního psa udržet a prezentovat v poslušnosti a obraně při World capu a Finale na stejné úrovni.
Že jsou přítomni dva až čtyři rozhodčí se Petrovi líbí. Vidí v tom možnost vykompenzování rozdílných názorů rozhodčích. „Jeden rozhodčí třeba přivře oko když je pes temperamentní a má malé chybičky, jiný chce absolutní korrektnost. A to se pak trochu srovná.“
Stávající zkouškový řád Petrovi vyhovuje. Vidí ještě mnoho možností, výcvik podle tohoto řádu popohnat. Ale ani nové cviky by mu nevadili. Je přesvědčen, že psovodi by si našli nové techniky a nápady.
Přes lukrativní nabídky by Petr svého Auzzyho nikdy neprodal. „Ty bys přece také neprodal kus svého srdce“ odpovídá na položenou otázku.
Chce se svým psem co možná nejdéle závodit. Petr si na svůj důchod naplánoval nákup dvou malinoisů. Tyto si chce vycvičit a pak se uvidí jak daleko dojde.