canicross a bikejoring 2017

Reprezentace v canicrossu a bikejöringu na FMBB

DSC_0703

Canicross i bikejöring měl na letošním FMBB už skutečně vysokou úroveň. Jediným mrakem nad jinak dobře (někdy až přehnaně) organizovanou akcí byl problém s výsledky prvního kola.

Němci závod pojali až hodně úzkostně. Byly povinné vypouštěcí karabiny (karabina na rychlé vypuštění psa, když dojde ke kolizi, používá se v bikejöringu), které jsou normálně povinnou výbavou spíš běžkařům a na tratích v parku, kde se závodníci skoro nepotkali a startovali intervalově, byly možná trochu přehnané. Nicméně pravidla jsou pravidla, takže naše výprava tuto část výbavy měla. Ale někteří závodníci nebyli kvůli chybějícím vypouštěčkám na start připuštěni.

Dalším dost nešťastným a pro mě dost nepochopitelným pravidlem bylo to, že pes nesměl mít při závodě žádný obojek, jen postroj. Zatím jsem se na žádných závodech s takovým pravidlem nesetkala.

Ale tratě byly krásně značené a připravené včas, aby si je závodníci mohli projít. A po zmatcích prvního kola to druhé už proběhlo téměř dokonale.

canicrossu za ČR závodili: Lukáš Marešovský s Anitou Andraste Bergerbel, Vilém Čekajle s Castrem Fidel Štíhlouš, Alena Zbožínková s Coxem ze Six Bau, Eva Horňáková s Cecilkou ze Six Bau, Jaroslava Marešovská s Cersei Graf Czech, Kateřina Samková s Harmony Star Kawanah, Marcela Čápková s Antraxem Sabathore, Michaela Rubášová s Charonem Deabei, Nicole Vošvrdová s Aškou z Roderty a Pavla Hrníčková s Portem Deabei.

bikejöringu českou republiku reprezentovali: Jan Lacina s Bokany Malevil Bohemia, Natálie Kopperová s Chitou Durnitor, Kateřina Burdová s Cayenne  Clever Fox a Barbara Lehrmundová s Arrowem Bajlo.

DSC_0593

Závod měl dvě kola, která se běžela (jela) v parcích blízko stadionu. První kolo měřilo něco kolem 1,6 km a bylo hodně technické. Bylo zde hodně zatáček a na cyklisty čekal i jeden nepříjemný úsek. Nejrychlejší muž v canicrossu Jan Onkelbach z Německa přesto tuto trať proběhl za 4 minuty 26 s. Běžel tedy se svým psem En-Noxx vom Eifeler Land průměrnou rychlostí přes 20 km/h.

První kolo dopadlo pro ČR výborně. V canicrossu žen obsadily Češky první 4 místa (Marcela Čápková, Pala Hrníčková, Jaroslava Marešovská, Alena Zbožínková). V mužské kategorii 4. místo Lukáš Marešovksý. V bikejöringu si nejlépe z Čechů vedla Kateřina Burdová, která byla po prvním kole na tětím místě.

Druhé kolo měřilo přibližně 3,88 km. Šlo o poměrně rovinatý okruh s dlouhými rovnými úseky, které vedly převážně po slunci. Nejrychleji proběhl trať István Pap z Maďarska, který se svým psem Epson von Dorlatos proběhl trať za 12 minut 18 s. Běžel tedy průměrnou rychlostí kolem 3 min 10s na km, což je kolem 19 km/h. Nejrychlejší žena Marcela Čápková se psem Antraxem Sabathore proběhla trať za 13 min 33 s. Běžela tedy rychlostí pod 3 min 30 s na km, což je rychlost kolem 17 km/h.

Nerychlejší cyklista Bjarne Rikardsson se psem Ullhedens Älskade Asta projel druhé kolo za 7 min 13 s, což je průměrná rychlost kolem 32 km/h. Nejrychlejší cyklistka Pia Maier se psem Mika vom Brunsbeker Land projela tratí za 7 min 53 s, což je průměrná rychlost kolem 30 km/h.

Z výsledků je vidět, že závod měl už skutečně úroveň mistrovství světa (musí se brát v úvahu fyzické možnosti plemene) a bojovat o přední místa nebylo jednoduché.

Česká výprava si ale vedla výborně. Na výkonech bylo vidět, že na sobě závodníci pracovali. Všichni zde podali výborné výkony na hranici svých možností a možnosti svých psů.

Nejlépe se umístily ženy v canicrossu. První místo obhájila Marcela Čápková, druhé místo Pavla Hrníčková. Na čtvrtém místě se umístila Alena Zbožínková, na pátém místě Jaroslava Marešovská, na osmém místě Nicole Vošvrdová, na desátém místě Michaela Rubášová, na čtrnáctém místě Kateřina Samková. Eva Horňáková druhé kolo bohužel nedokončila pro zranění kotníku.

Výborně si vedly i Češky v bikejöringu, kde třetí místo udržela Kateřina Burdová. Na osmém místě skončila potom Barbara Lehrmundová a na dvanáctém místě Natálie Kopperová.

Pěkně dopadli i muži v canicrossu, kde Lukáš Marešovský obsadil šesté místo a Vilém Čekajle desáté místo.

V bikejöringu mužů se potom na devátém místě umístil Jan Lacina.